Wersja polska English version Deutsche Version Ukrainskij variant

Gdzie umiescić saunę?

Projekt wnętrza sauny (kliknij aby zobaczyć realizację)Błędem jest nazywanie sauna jakiegoś małego pomieszczenia do którego wstawiono piec. Sauna z prawdziwego zdarzenia wymaga wykonania jej z odpowiednich materiałów i umieszczenia w odpowiednim otoczeniu.

Pomieszczenie, w którym znajduje się sauna, musi być wyposażone w dobrą wentylację (może być zwykła, grawitacyjna) oraz w instalację elektryczną. Dla sauny o pojemnosci do 4,5 metrów sześciennych wystarcza instalacja o napięciu 230V, Powyżej tej wielkości wymagany jest dostęp do prądu trójfazowego - 380V. W bezpośrednim sąsiedztwie sauny powinien znajdować się przynajmniej prysznic, gdyż prawidłowe korzystanie z kapieli zarówno suchej jak i parowej wymaga korzystania z zimnej i cieplej wody.

Projekt wnętrza saunyCoraz częściej w otoczeniu sauny aranżuje się przestrzenie rekreacyjne: siłownię, bilard, stół do ping - ponga... Miejsce na taką przestrzeń to zwykle przyziemia, czasem poddasza domów. Wykonuje się również tak małe sauny, ze mieszczą się nawet w zwyklej łazience. Najmniejsza z kabin, "siedzaca", może mieć wymiary 130 x 130 cm. Dla potrzeb 4 - osobowej rodziny wystarczy sauna o powierzchni około 200 x 180 cm. Dla celow towarzyskich i dla obiektów publicznych wykonuje się sauny o większych rozmiarach - 250 x 300 cm a nawet większe. Wysokość kabin to zwykle 210 cm. Wyższe kabiny nie znajdują uzasadnienia.

Z czego zbudować saunę?

W Finlandii buduje się kabiny najczęściej z drewna świerkowego i sosnowego. Jednak wyposażenie wnętrza sauny: ławeczki, podłoga, oparcia, osłona pieca wykonywane są z drewna liściastego: brzozy, lipy lub nienagrzewającego się drewna abachi.

Kabiny buduje się ze specjalnie przygotowanych do tego celu drewnianych paneli lub z litych bali drewnianych.

Projekt wnętrza sauny (kliknij aby zobaczyć realizację)Każda kabina ze względu na bezpieczeństwo powinna mieć przynajmniej jedno okno (np. w drzwiach). Drzwi kabiny musza być otwierane na zewnątrz. Na życzenie klientów montuje się okna także w ścianach kabiny. Poprawia to samopoczucie użytkownikom, ponieważ małe zamkniete pomieszczenie sprzyja uczuciu klaustrofobii. Jedna z ciekawszych saun, jaką budowała Scandinavia, powstała w górskim domu, a okno sauny wychodziło na wyciąg narciarski.

Zewnętrzne ściany sauny mogą być zaprojektowane z zupełnie dowolnych materiałów: drewna, ceramiki, metalu, szkła...

Sauna nie musi być budowana na planie prostokąta - może być rownież okrągła...

Projekt wnętrza sauny (kliknij aby zobaczyć realizację)Jaki piec, taka sauna.

Najprostsze piece saunowe są wyposażone w sterownik temperatury i czasu pracy sauny, umieszczony na piecu.

Wyższą klasę reprezentują piece ze sterownikami zewnętrznymi, umieszczanymi na zewnątrz sauny. Umożliwiają ingerencję z zewnątrz w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa.

Na uwagę zasługuja piece 4 - funkcyjne z ręcznym lub automatycznym podawaniem wody. W zależności od życzenia, użytkownik może mieć wtedy tradycyjną saunę fińską lub laźnię parową.

W sprzedaży są również piece opalane drewnem. Do ich instalacji konieczny jest jednak komin dymowy.

Oświetlenie.

W bardziej tradycyjnych saunach stosuje się zwykłe oświetlenie tradycyjne, lampą. W nowoczesnych znajduje zastosowanie oświetlenie swiatłowodowe, dające bardzo korzystne wrażenia estetyczne. Oświetlenie światłowodowe można wykorzystać także do oświetlenia bezpośredniego otoczenia sauny, innych części wnętrza domu a także jego części zewnętrznych i ogrodu.


Red. Anna Piłat
Fragment artykułu: "Relaks w aromacie drewna"
Dziennik Polski, lipiec 2000 r.
Wersja przyjazna do wydruku Dodaj naszą stronę do ulubionych Ustaw naszą stronę jako startową